• Tradiční Japonsko •

18. dubna 2010 v 10:39 | Murakami Ayamu
jap
Podle tradiční japonské mytologie bylo Japonsko založeno v  7. století původním císařem Jimmu. Během 5. a 6. století byly zavedeny čínské písmo a buddhismus spolu s  ostatními aspekty čínské kultury nejprve prostřednictvím Korejského poloostrova a později přímo z Číny. Císařové byli formálními vládci, nicméně skutečná moc byla obvykle v  rukou mocné dvorské šlechty, regentů nebo šógunů (vojenských správců).
Původní politická struktura zajišťovala, že když byla válka mezi rivaly skončena, vítězný šógun se přesunul do hlavního města Heian (plný název je Heiankjóto, 'kjóto', což znamená hlavní město a plný název je zkrácen jen na příponu, dnešní Kjóto), kde z  milosti císaře (s  jeho formálním souhlasem) vládl. V  roce 1185 generál Minamoto no Joritomo jako první porušil tuto tradici, odmítl se přesunout a následně vládl z  Kamakury na jih od dnešní Jokohamy. Šógunát Kamakurabyl poměrně stabilní, nicméně Japonsko poměrně záhy upadlo do sporů mezi jednotlivými frakcemi a následné období je známo jako období Sengoku neboli "období válčících států". V  roce 1600 v u Segikahary šógun Tokugawa Iejasu buď porazil nebo přijal za spojence všechny své nepřátele a zformoval šógunát Tokugawa v  malé rybářské vesničce Edo (původně přepisováno též jako "Jeddo"), která je dnes známá jako Tokio (východní hlavní město).
Od druhé poloviny 16. století přijížděli do Japonska obchodníci a křesťanští misionáři z  Portugalska, Španělska, Nizozemí a Anglie. V  první polovině 17. století podezříval japonský šógunát katolické misionáře, že jsou předvojem ozbrojené iberské invaze a okamžitě zakázal veškeré styky s  Evropany s  výjimkou významně omezených kontaktů s  protestanskými nizozemskými obchodníky na umělém ostrůvku Dedžima (také Dešima) u Nagasaki. Čínským lodím bylo nadále povoleno vjíždět do Nagasaki a korejští vyslanci měli přístup do hlavního města. Tato izolace trvala 251 let, dokud si komodor Matthew Perry nevynutil otevření japonských přístavů pro americké obchodníky v  roce 1854 na konferenci v Kanagawě . Následně došlo k  podpisu obdobných smluv (Ansejské dohody) i s evropskými mocnostmi.

Zdroj: Wikipedia

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 *MiSs*PaFlinQa* *MiSs*PaFlinQa* | Web | 18. dubna 2010 v 10:43 | Reagovat

Ahoj:)Pridala sjem si na blog moje ciny x)
Napis svuj nazor zda se ti libi nebo ne x)

2 fresh-julie fresh-julie | Web | 18. dubna 2010 v 10:48 | Reagovat

tje dobrý

jinka pěkný desS takovej svěžíí :-P

3 iXtreme'M. iXtreme'M. | Web | 18. dubna 2010 v 10:51 | Reagovat

Ahoj, mám návrh. Něchtěl/a bys sis dělat vzájemnou reklamu? Nestojím o to, být mezi SB nebo v AFF či podobně. Prostě jen kolonka REKLAMA a v ní odkaz na můj blog ( viz.: výše ). Na oplátku bych udělal to samé. Pokud budeš souhlasit, umísti odkaz na můj blog třeba do menu a odepiš mi a mou stránku, přidám ten tvůj také do reklam. Díky, iXtreme'M.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama