• Moderní dějiny •

18. dubna 2010 v 11:11 | Murakami Ayamu
wa
Během několika let obnovený kontakt se Západem zásadně změnil japonskou společnost. Po Válce Bošin v  letech 1867 - 1868 byl šógunát zrušen a byla znovuobnovena moc císaře. V  roce 1876 nastoupil na trůn nový císař Mucuhito (dnes známý jako Meidži) a během jeho 45leté vlády se uskutečnilo mnoho reforem (tzv. reformy Meidži). Feudální systém byl zrušen a byly převzaty četné západní instituce, včetně západního právního řádu a vlády. Spolu s  dalšími ekonomickými, sociálními a vojenskými reformami vyústily tyto změny k  přerodu Japonska do moderní světové mocnosti. Jako výsledek čínsko-japonské a rusko-japonské války získalo Japonsko Tchaj-wan a Sachalin a později v  roce 1910 okupovalo Koreu.
Na počátku 20. století zaznamenalo Japonsko vzrůstající vliv expanzivního militarismu, vedoucímu k  invazi do Manžuska a druhé Čínsko-Japonské válce (1937). Japonsko se spojilo s  Německem a Itálií a zformovalo Osu. Japonští vůdci považovali za nezbytné zaútočit na americkou námořní základnu v Pearl Harbor (1941), aby byla zajištěna japonská nadvláda v  Pacifiku. Nicméně vstup Spojených států do 2. světové války postupně změnil rovnováhu sil v  Pacifiku v  neprospěch Japonska. Po dlouhém pacifickém tažení Japonsko ztratilo Okinawu v  souostroví Rjúkjú a bylo zatlačeno na čtyři hlavní ostrovy. Spojené státy mohutně zaútočily na Tokio, Ósaku a další města strategickým bombardováním a na Hirošimu a Nagasaki atomovými bombami. Japonsko bezpodmínečně kapitulovalo 15. srpna 1845.
Poražené Japonsko zůstalo pod okupační správou USA až do roku 1952, po jejímž skončení zahájilo významné ekonomické oživení, které vrátilo ostrovům prosperitu. Úspěch olympijských her v Tokiu v  roce 1964 je považován za jeden z  mnoha znaků, že Japonsko znovu získalo svůj národní status. Ostrovy Rjúkjú zůstaly pod správou USA až do roku 1972, aby byla zajištěna stabilizace východní Asie a významná vojenská přítomnost USA zůstává až do těchto dnů.

Zdroj: Wikipedia
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama