• Geografie •

17. dubna 2010 v 21:30 | Murakami Ayamu
map
Japonsko leží na východním okraji asijského kontinentu. Stát je tvořen řetězem ostrovů v  západní části Tichého oceánu. Největší ostrovy jsou (od severu k  jihu) Hokkaidó (北海道), Honšú (本州, největší ostrov), Šikoku (四国), a Kjúšú (九州). K  těmto ostrovům patří i skupina menších ostrovů v  bezprostřední blízkosti i ostrovy více vzdálené např. Okinawa. Celková délka pobřeží všech ostrovů je 33  889  km.
Protože Japonsko je země z  velké části hornatá a pokrytá lesy, lidé se soustřeďují převážně do pobřežních oblastí. Hustota obyvatelstva je velmi vysoká; Japonsko je, co se týče hustoty zalidnění, 30. na světě.
Slabá zemětřesení jsou častá, protože Japonsko se nachází na hranici tří tektonických desek. Velká zemětřesení se vyskytnou během každého století několikrát a často také vyvolají vlny tsunami. Poslední velká zemětřesení byla v  letech 1923 (Tokio, 8,3 stupně), 1995 (Kóbe, 7,2 stupně) a 2004 (oblast Čúecu, 6,9 stupně).
Podnebí Japonska je oceánické, vlhké a monzunové, ale díky rozloze země se klima v  různých oblastech liší. Období dešťů začíná na Okinawě počátkem května, na ostrově Honšú pak uprostřed června, kde trvá cca 6 týdnů. Na přelomu léta a podzimu přinášejí silné deště také tajfuny.

Zdroj: Wikipedia

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anushka Anushka | Web | 17. dubna 2010 v 21:31 | Reagovat

přihlásila by ses u mě do SONB pprosííííím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama